Zdrowie

Błonnik pokarmowy- dlaczego jest tak ważny dla organizmu człowieka?

 
onnik pokarmowy jest niezwykle ważnym i niedocenianym składnikiem żywieniowym. Pomimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele dobrego, błonnik, robi  dla naszego organizmu. A tym czasem jest jeden z najważniejszych składników pokarmowych, dzięki któremu możemy zachować dobre zdrowie. Zobaczcie dlaczego…

 

 

Czym jest błonnik? 

 Według rozporządzenia dotyczącego przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, błonnik to przede wszystkim, polimery węglowodanowe, które składają się z co najmniej trzech jednostek monomerów, które nie trawione ani wchłaniane w jelicie cienkim człowieka. Co ważne polimery te należą do kategorii jadalnych polimerów węglowodanowych, które naturalnie występują w żywności oraz do drugiej grupy czyli do grupy jadalnych polimerów węglowodanowych, otrzymanych z surowców żywnościowych za pomocą środków fizycznych, enzymatycznych lub chemicznych, których korzystne efekty fizjologiczne potwierdzają uznane dowody naukowe. 
 

Najważniejsze funkcje błonnika: to 

 • Zwiększanie czasu pasażu jelitowego i zwiększanie objętości stolca, 
 • Stymulowanie procesów fermentacyjnych w jelicie grubym,  
 • Redukcja poziomu cholesterolu we krwi 
 • Obniżanie poposiłkowego stężenia glukozy we krwi i obniżanie poziomu insuliny.  
W tabeli znajdują się rodzaje błonnika, podzielone ze względu na produkt pochodzenia oraz jego funkcje 
Arabinoksylan z bielma pszenicy 
Spożywany podczas posiłku pomaga ograniczyć wzrost poziomu glukozy we krwi po posiłku 
Betaglukany z owsa i jęczmienia 
Utrzymują prawidłowy poziom cukru we krwi 
Błonnik jęczmienny, owsiany, buraczany 
Zwiększa masy kałowe 
Błonnik żytni  
Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu jelit 

Dlaczego jest tak ważny?  

Funkcjonowanie jelit w dużej mierze zależy od ilości błonnika, jaką mamy w codziennej diecie. Inaczej błonnik nazywany jest włóknem pokarmowym. Są to elementy roślinne, które nie trawione przez nasz organizm. W związku z tym onnik działa jak swoistego rodzaju szczotka, która wymiata z jelit wszelkie, niestrawione cząstki pokarmowe. Ze względu na tę właśnie funkcję, bardzo ważne jest aby nasza codzienna dieta zawierała odpowiednią ilość błonnika, ponieważ niestrawione resztki pokarmowe, które zalegają w jelitach, po pewnym czasie zaczynają gnić. Dochodzi do powstawania nadżerek w jelitach. W rezultacie może dojść do powstania zmian nowotworowych.  

Ile go jeść?

Dzienna dawka błonnika dla osoby dorosłej, to 20-40 g. 

Dobroczynne właściwości błonnika to nie tylko oczyszczanie jelit. Przede wszystkim jest źródłem prebiotyków, które są niezbędne do utrzymania odpowiedniej ilości dobrych bakterii jelitowych. Prebiotyki, to substancje które obecne  lub celowo wprowadzane do żywności i ich funkcją jest stymulacja prawidłowego wzrostu korzystnej mikroflory jelitowej.  

Najlepszymi źródłami prebiotyków są: 
 • Cykoria (jest najbogatszym źródłem prebiotyków) 
 • Fasola 
 • Topinambur 
 • Surowy owies i nieoczyszczona pszenica 
 • Korzeń mniszka lekarskiego  
 • Cebula 
 • Czosnek 
 • Szparagi 
   

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *