Ciało Psychika

Total Wellbeing- Twój plan na długie życie

Czy dbasz o siebie?

Co raz częściej zaczynamy dostrzegać efekty holistycznego podejścia do życia. Wiemy, że nasze zdrowie, to nie tylko pozbycie się nadwagi czy regularne wizyty u lekarza. Zaczynamy patrzeć na siebie całościowo. Wiemy, że nasz wygląd się liczy, ale też chcemy aby zdrowe było nasze ciało, dusza, psychika. Chcemy mieć zdrowe relacje z otoczeniem i z samym sobą. Zaczynamy zauważać korzyści płynące z pozytywnego podejścia do życia. Czujemy, że tak naprawdę każdy element ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na stan naszego ciała i umysłu składa się suma drobnych, codziennych wyborów. Czy na śniadanie zjadłaś owsiankę z owocami czy jajecznicę z bekonem? Dbasz o swoją skórę? Używasz kremu z filtrem UV przez cały rok? Codziennie masz jakąś aktywność fizyczną czy wszędzie jeździsz samochodem? Wypijasz minimum 2 litry czystej wody każdego dnia?

Dobrze wiesz, że na Twoje zdrowie największy wpływ masz Ty sama. Tylko od Ciebie zależy jak będziesz wyglądać i czuć się za kilka i kilkadziesiąt lat.

Twój wiek jest w Twojej głowie!

Już od dawna naukowcy dowiedli, że to jak się czujemy zależy od tego co o sobie myślimy i jakie mamy podejście do życia. Na szczęście mamy w społeczeństwie co raz więcej osób długowiecznych. Bo określenie senior kojarzy się nam z osobą, po 70 roku życia, która wędruje tylko od przychodni do apteki i ciągle uskarża się na swoje zdrowie. Obecnie co raz więcej osób 60+ robi to na co ma ochotę. Chodzą na siłownię, spotykają się ze znajomymi. Uczestniczą w przeróżnych zajęciach i warsztatach. To bardzo dobrze, że pamiętamy o sobie nawet, gdy wchodzimy w wiek dojrzały. Ciesze się, że ludzie w końcu dostrzegają, że „po sześćdziesiątce” tez można żyć.

Nawet na rynku kosmetycznym zaczyna się wiekowa rewolucja. Pojawia się co raz więcej kosmetyków „pro-aging”, czyli dostosowanych do potrzeb skóry dojrzałej.

Chcesz być dziarską babcią? To zaczynaj już dziś! Pamiętaj, że wiek i Twoje samopoczucie jest w Twojej głowie. Poukładaj sobie wszystko, rozmawiaj z najbliższymi i dąż do długowieczności, takiej jaką sobie wymarzyłaś.

Śpij na zdrowie!

Od wielu lat naukowcy alarmują, że za mało śpimy. Co ma opłakane skutki dla naszego zdrowia. Oglądasz seriale do późna? Przed zaśnięciem przeglądasz facebooka? No to nic dziwnego, ze kładziesz się i nie możesz zasnąć lub często się wybudzasz. Smartfony i ekrany komputerowe są źródłem światła niebieskiego, które zaburza wydzielanie melatoniny. Do produkcji tego hormonu snu, potrzebna jest całkowita ciemność. Aby melatonina wydzielała się prawidłowo, przestań korzystać ze smartfona czy komputera na dwie godziny przed planowanym zaśnięciem.

Zła jakość snu i zbyt mała jego ilość rujnuje nasze zdrowie. Obniżona odporność, zaburzenia gospodarki hormonalnej, podwyższone ryzyko cukrzycy i otyłości. No i ciągłe uczucie poirytowania i złości na otoczenie. Tak, to wszystko jest rezultatem zbyt małej ilości snu. To co zadbasz o swoje rytuały przed snem. Tylko już bez elektroniki.

Głód wiedzy

W internecie znajdziemy ogrom informacji, praktycznie na każdy temat. Jednak jeśli chodzi o zdrowie, to już mamy ocean wiedzy i czasem nie wiedzy. Bardzo często się zdarza, że osoby, które nie mają żadnego wykształcenia związanego z żywieniem człowieka. Czasem natrafiam na takie bzdury, że aż nie wierzę, że ktoś to serio napisał. Dlatego warto sięgać do poradników i książek sprawdzonych autorów. Polecam np. dietetyk Iwonę Kibil. To osoba, która ma ogrom wiedzy. Cały czas ja poszerza i wykorzystuje w praktyce. Tutaj link do Jej strony https://wegecentrum.pl/

Relaks i odpoczynek na wagę złota

Każdego dnia doświadczamy ogromnej ilości stresu. Dlatego tak ważne jest abyśmy nie zapominały o codziennej porcji relaksu. Stres spina nasze mięśnie przez co krew nie może prawidłowo krążyć. Nasze jelita również są niedokrwione i pojawiają się bóle brzucha, bolesne skurcze żołądka czy problemy z wypróżnianiem. To tylko drobne przykłady spustoszenia jakie stres sieje w naszym organizmie.

Pamiętaj, aby każdego dnia zafundować sobie drobną przyjemność. Nie mówię tu o pojemniku lodów czekoladowych, które wciągniesz, bo miałaś „ciężki dzień”. No dobra raz w miesiącu możesz 😉

Po stresującym dniu zrób sobie ulubioną herbatę, włącz muzykę i wytańcz wszystkie emocje. Jeżeli wolisz, to idź na siłownię, rower. Poczytaj książkę, zrób sobie domowe SPA. Pamiętaj, że Twoje zdrowie to Twój wybór. Albo odpuszczasz złe emocje i idziesz dalej, ciesząc się zdrowiem, albo kumulujesz w sobie każdą negatywną sytuację i karmisz stresem i żalem swoje choroby.

Twoje zdrowie, to Twój wybór!

Dbasz o siebie? Troszczysz się o swój organizm i ciało, jak o najukochańszą osobę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *