Zdrowie

10 Sposobów na zdrowe zmiany (część 2)

W poprzednim wpisie podałam 5 sposobów na zdrowe zmiany. Pora podać kolejne pięć, aby lista była pełna 😉

No to zaczynamy! 

6. Chcesz zgubić brzuch? Polub ruch!

Wszystkie media nieustannie przypominają nam o tym, że ruch jest ważnym elementem naszego samopoczucia. No i wiemy o tym przecież, ale…. No właśnie, to nieszczęsne „ale”. Niezmienna wymówka. Codziennie mamy tysiące takich „alów” jeżeli chodzi o aktywność fizyczną. Ale dziś padam z nóg, ale nie ma dziś czasu na trening, ale mam jeszcze tyle do zrobienia. Te i inne „ale” przeszkadzają nam rozsądnie pomyśleć nad tym, jakby tu sprytnie wkomponować więcej ruchu do naszego rozkładu dnia.

Dobrym pomysłem może być wysiadanie przystanek wcześniej, niż nasz docelowy i pokonanie dalszej drogi do pracy pieszo. Może uda nam się zamienić autobus na rower, gdy pogoda na to pozwala? Po pracy zamiast komunikacji miejskiej, możemy wybrać własne nogi i przespacerować się do domu. Zakupy, gdy musimy zrobić niewielkie codzienne zakupy, może warto wybrać się pieszo do sklepu, nić jechać samochodem? To tylko kilka przykładów na to, że jak się chce to można sobie zorganizować tak dzień, aby być także aktywnym fizycznie.

O! A może dać się porwać obecnej fali Pokemon GO? Ja się wkręciłam i mówię Wam, to świetna zabawa. A ile się trzeba nachodzić! No naprawdę świetna sprawa, jeśli ktoś lubi wszelkie gry w plenerze. Dzięki Pokemon GO można poczuć się pełnowymiarowym trenerem Pokemon. Jeśli nie próbowaliście, to serdecznie polecam!

7. Zmień myślenie: 

Każdemu kto chce schudnąć towarzyszą myśli, że coś musi. Muszę poćwiczyć, muszę nie jeść słodyczy, muszę zacząć pić więcej wody. Takie myśli automatycznie skazują nas na porażkę, ponieważ nasz mózg będzie się buntował i nie da się do niczego zmusić. Dlatego na każdą naszą myśl „muszę coś zrobić”, nasz umysł odpowie: „nie dasz rady”, „nie chce ci się”, „nie dziś, jutro to zrobisz”. Gdy nasz mózg jest do czegoś zmuszany buntuje się cały organizm. Dlatego jeśli chcemy gubić zbędne kilogramy, powinniśmy zmienić swoje nastawienie. Z myślenia „muszę” przejść na tryb „chcę”, „zrobię”. Gdy będziemy myśleć „chcę zmienić swoje odżywianie”, ” będę codziennie spacerować, bo wiem, że to jest dobre dla mojego zdrowia”, nasz mózg przestanie „stawać okoniem” i przyzwyczai się do nowych komend. Przestanie podsuwać myśli, które mogłyby niweczyć nasze postanowienia. Pozytywne myślenie, to podstawa sukcesu! 

 


8. Dołącz do grup tematycznych:

Wiadomo, że razem raźniej pokonywać wszelkie przeciwności, a jeżeli chodzi o zmiany żywieniowe, takie grupowe wsparcie może nam bardzo wiele dać. W takich grupach można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Szukamy pomysłu na obiad, w naszej grupie na pewno znajdziemy wiele inspiracji i przepisów. Nie wiemy jak trenować, aby nasza waga pokazywała co raz mniej? Zadając pytanie w grupie, dowiemy się, że wiele osób ma ten sam problem, dostaniemy odpowiedź na pytanie oraz ogromną dozę wsparcia i motywacji. Poszukajcie grupy, która będzie Wam odpowiadać i razem z innymi zmieniajcie Wasze życie na lepsze! 


9. Eksperymentuj!

Podczas zmiany diety i stylu życia, bardzo często pojawiają się okresy, że czujemy, że nas już to wszystko nudzi i nie mamy siły na żadne ćwiczenia. Zadajemy sobie wtedy pytania w stylu:  Znowu mam iść biegać? Znowu kurczak na obiad? Najlepszym wyjściem jest wtedy spróbowanie czegoś nowego. Propozycji na obiad możemy szukać chociażby w naszej grupie np. na Facebook’u czy w internecie. Zaś pomysłów na ćwiczenia również dostarczy nam internet. Znudziło się bieganie? Może warto spróbować zajęć tanecznych? Nudzą ćwiczenia na siłowni? A może trening indywidualny z trenerem będzie lepszym rozwiązaniem? Eksperymentowanie w kuchni prędzej czy później przyniesie nam zamierzone efekty w postaci pysznych i zdrowych dań, natomiast eksperymenty w sferze ćwiczeniowej doprowadzą nas w końcu do ulubionej formy aktywności fizycznej. 


10. Zrób coś dla siebie:


W czasie zmian naszego stylu życia mamy do ogarnięcia wiele rzeczy. Posiłki, treningi, praca, dom, inne zajęcia, więc bardzo często zapominamy o rozpieszczaniu siebie. Nasz komfort psychiczny także decyduje o powodzeniu procesu zmian. Dlatego warto pamiętać, aby codziennie wieczorem przeznaczyć kilka chwil tylko dla siebie. Pomysłów jest wiele: aromatyczna kąpiel, czytanie ulubionej książki i kieliszek wina, wyjście z koleżanką na spacer, wizyta u kosmetyczki. Nawet małe rzeczy, które sprawiają nam przyjemność sprawią, że poczujemy się lepiej i będziemy mieć lepszy humor i większe chęci do działania. 

Mam nadzieję, że przydadzą się Wam moje wskazówki. Wiadomo, że każdy lubi coś innego, więc niech ta lista będzie inspiracją do wprowadzania własnych zmian w żywieniu i stylu życia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *