Dlaczego diety „cud” nie działają?

Żadne diety cud i inne, które zdobyły popularność, nie działają. Żadna dieta polegająca na wykluczaniu jakiejś grupy pokarmów, nie wpływa dobrze na organizm. Oczywiście można na nich zrzucić kilka kilogramów, ale czy to będzie zdrowe i bezpieczne dla twojego zdrowia? Poza tym takich monodiet nie można stosować na dłuższą metę i prędzej czy później kilogramy powrócą.

Jak działają diety cud?

Zazwyczaj diety cud oparte są na ograniczeniach i wykluczeniach. A więc pozbawiają organizm, któregoś ze składników, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Weźmy taką dietę opartą bardzo dużych ilościach białka zwierzęcego, która ogranicza drastycznie węglowodany. Pozbawia ona organizm jednej z grup składników odżywczych jakie są mu potrzebne. Dodatkowo obciążamy go nadmiarem białka. Stosując takie „cudowne diety” narażamy nasz organizm na stres, co skutkuje rozregulowaniem gospodarki składnikami odżywczymi. Czyli krótko mówiąc, rozwalamy sobie metabolizm.

 

10 kg w miesiąc i inne brednie

Praktycznie każda dieta cud obiecuje nam schudnięcie X kg w bardzo krótkim czasie. Owszem jest to możliwe, bo drastycznie ograniczając sobie jedzenie i katując się ćwiczeniami, schudniemy, ale…No właśnie, ale za jakiś czas waga wróci i bardzo prawdopodobne, że zdwojoną siłą. No i biorąc pod uwagę, nasze samopoczucie na takiej diecie, z pewnością leży i płacze. Jesteśmy rozdrażnieni, bo odczuwamy głód. Wszystko nas kusi, wszyscy dookoła jedzą same pyszne rzeczy, a ty musisz się zadowolić dwiema gałązkami selera. Brakuje nam siły i ochoty na jakiekolwiek aktywności. Jeśli mamy wyjątkowo silną wolę albo mocno pragniemy schudnąć, to się zaweźmiemy i wytrwamy. Tylko co z tego, jeśli po zakończeniu diety, będziemy rzucać się na wszystko co będzie w zasięgu ręki. No i nasze wysiłki pójdą na marne. Moim zdaniem można lepiej pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Nie odchudzaj się, tylko zmień nawyki!

Bardzo często osoby, które chcą zgubić nadprogramowe kilogramy, koniecznie muszą mieć dietę odchudzającą. No i najlepiej żeby ta dieta tak sama z siebie, leżąc na biurku sprawiła, że kilogramy magicznym sposobem będą znikały. Niestety takie rzeczy, to nie w odżywianiu. Jeśli chodziłaś tam, gdzie były węże i Cie oplotły, to droga jest tylko jedna( aby zrozumieć ten termin obejrzyj ten kabaret 😉 https://www.youtube.com/watch?v=wNJWxBcl0b8 ) W ogóle ten skecz jest extra. Polecam wszystkim, którzy chcą zgubić troszkę kilogramów. Takie tam z przymrużeniem oka 😉

Zamiast wyszukiwać kolejnej diety cud, poszukaj lepiej pomysłów jak zmodyfikować swoja codzienna dietę, aby była bardziej wartościowa dla twojego organizmu.

Możesz zacząć od zmniejszania ilości cukru w kawie lub herbacie (jeśli słodzisz). Zamiast drożdżówki do pracy lub szkoły, zabierz zrobioną w domu kanapkę z pełnoziarnistego chleba i dołóż do tego pojemniczek warzyw pokrojonych w słupki. Jeśli jadasz obiad w firmowej stołówce lub wychodzisz, żeby coś zjeść, to pamiętaj, aby podstawę twojego talerza stanowiły warzywa. Oczywiście niech to będą surówki  czy sałatki bez tłustych sosów. Przeanalizuj swój sposób odżywiania pod kątem właśnie takich drobnych zmian i staraj się je krok po kroku poszerzać. Nie warto od razu odcinać się od czegoś co bardzo lubimy. Oczywiście jeżeli ktoś tak umie, powiedzieć sobie od dziś nie ruszam w ogóle słodyczy i dobrze się z tym czuje, to niech tak zrobi. Jednak na ogół, gdy gwałtownie odstawiamy jakiś produkt, który wcześniej lubiliśmy, to paradoksalnie mamy na niego większe „parcie”. Ważne aby powoli wprowadzać małe zmiany w swoich nawykach żywieniowych, a z czasem przyczynią się one do całkowitej zmiany naszego sposobu odżywiania.

Pamiętaj o wodzie!

Jedną z najważniejszych kwestii jeżeli chodzi o nasze zdrowie, jest odpowiednie nawodnienie. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5- 2 l wody dziennie. Zawsze miej przy sobie małą butelkę wody. Aby prawidłowo się nawadniać, pij wodę małymi łykami co jakiś czas. Nie czekaj aż zachce Ci się pić. Wtedy już organizm daje oznaki, że zaczyna się odwadniać. Odpowiednia ilość wody w naszym organizmie przyspiesza metabolizm i oczyszczanie komórek ze zbędnych produktów przemiany materii.

 

Niestety nie ma diet cud. No chyba, że mówimy o Czas Unieść Dupę (w skrócie CUD 😉 )  Stosowanie takich, może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Dlatego lepiej powoli zmieniać nawyki żywieniowe i wprowadzić jakąś aktywność fizyczna, niż inwestować w „cudowne diety” i jeszcze „wspanialsze” preparaty odchudzające. Pamiętaj! Twoje zdrowie jest w twoich rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *